Όταν μου προτάθηκε να προλογίσω «ένα βιβλιαράκι» που θα κυκλοφορήσει με τη στήριξη του συλλόγου Θαλασσαιμίας και Δρεπανοκυτταρικής νόσου Νομού Καρδίτσας για να γιορτάσουν τα 40 χρόνια από την ίδρυσή του, δεν μπορούσα να φανταστώ τόσο ωραίο περιεχόμενο!
Και μη νομίσει κανείς ότι μαγεύτηκα επειδή μου αρέσουν τα παραμύθια κι οι αληθινές ιστορίες που μοιάζουν με παραμύθι ή επειδή υπήρξα γιατρός σε Μονάδα Μεσογειακής Αναιμίας 22 χρόνια.
Μαγεύτηκα επειδή μέσα από απλές λέξεις και φράσεις ξεπηδούσαν εικόνες πολύχρωμες, ανέβλυζαν συναισθήματα, ξετυλιγόταν το κουβάρι της ζωής ενός παιδιού που ήρθε στον κόσμο έχοντας «διαφορετικό» αίμα, γι’ αυτό και χρειάστηκε νωρίς να αρχίσει τακτικές επισκέψεις στην πόλη για να παίρνει αίμα άλλων…
Ενός παιδιού που ήρθε στον κόσμο με τα δικά του χαρίσματα και δεν εμποδίστηκε να τα αναπτύξει, χάρις στον οικογενειακό του περίγυρο: μία οικογένεια της υπαίθρου, που δεν έβλεπε τίποτα κακό σε αυτή τη διαφορά και δεν το κράτησαν μυστικό από κανένα.
Μια οικογένεια που σεβόταν τα δικά του θέλω και το άφηνε να παίρνει και να δίνει αγάπη στα ζωντανά της αυλής τους και να χτίζει τον δικό του μαγικό κόσμο στο χώμα ή από χώμα.
Μια μητέρα που κρατούσε στην καρδιά της ό,τι δεν καταλάβαινε καλά με το νου -όπως το «καλλιτέχνης» – κι εκεί ζυμωνόταν με την αγάπη και τη στοργή της και μετασχηματιζόταν την κατάλληλη στιγμή σε ιδέα και απόφαση, όπως όταν οδήγησε το παιδί της να πάρει μαθήματα ζωγραφικής.
Έναν πατέρα που θέλησε να καταλάβει γιατί το παιδί του ζωγράφισε την αγελάδα τους με χρώματα που δεν έχει καμιά αγελάδα στον κόσμο, αλλά ικανοποιήθηκε με την απάντηση ότι «είναι τόσο ξεχωριστή» και δεν του υπέδειξε να αλλάξει τα χρώματα…
Γιατί η αγάπη πάει χέρι-χέρι με την αλήθεια και τη σοφία, αφήνει στον άλλο ελευθερία, δεν βαραίνει με αισθήματα ντροπής, σέβεται τη ζωή και τη βοηθάει με διάκριση να ανθίσει…
Ίδια στάση κι οι νοσοκόμες που έλεγαν συνέχεια «μπράβο»…
Κι έτσι το παιδί μεγάλωσε, τα χώματα μετασχηματίστηκαν σε χρώματα κι εκείνα σε επαγγελματική καταξίωση…
Τι να πω; Ένιωθα συγκίνηση σε κάθε φράση… Στο τέλος ένιωθα θαυμασμό για τον λογοτέχνη που χάρισε στον σύλλογο Καρδίτσας τέτοιο αριστούργημα… Είχα την περιέργεια να μάθω αν έχει κι ο ίδιος Μεσογειακή Αναιμία… Ο θαυμασμός μου μεγάλωσε όταν έμαθα ότι δεν έχει κι ότι εμπνεύστηκε αυτή την τόσο αληθινή ιστορία μετά από όσα του εξιστόρησε φίλος του για τη δική του ζωή!…
Ενσυναίσθηση λοιπόν, έμπνευση, έντεχνη γραφή που δεν θα αφήσει κανένα ασυγκίνητο, που όχι μόνο ανταποκρίνεται στην προσδοκία του συλλόγου να ευαισθητοποιηθούν αιμοδότες, χαρίζοντας ολοπρόθυμα το κόκκινό τους δώρο το δώρο της ζωής σε όσους έχουν «θαλασσινό αίμα», αλλά και περνάει πλήθος άλλα μηνύματα σε γονείς, πάσχοντες, προσωπικό των Μονάδων.
Εύχομαι το βιβλίο να ταξιδέψει όχι μόνο σε κάθε Νοσοκομείο με Μονάδα Μεσογειακής Αναιμίας και Δρεπανοκυτταρικής Νόσου, αλλά και σε κάθε σπίτι, σε κάθε χώρα, όπου υπάρχουν άνθρωποι.
Με σεβασμό στις οικογένειες των πασχόντων και αγάπη στους ίδιους και με ευγνωμοσύνη στον σύλλογο Καρδίτσας και όλους τους Συλλόγους πασχόντων για το αξιοθαύμαστο έργο τους.
Ιατρός Ελένη Χασαποπούλου – Ματάμη
Θεσσαλονίκη, 8 Μαρτίου 2021